Gasna kriza I njen razvoj tokom zime 22/23, presek u septembru 2022

 

Da li industrija EU treba da brine povećanje cene gasa, kao i da li će njihovi konkurenti profitirati na tome?

Puno se priča da će EU ekonomija ispaštati zbog uvođenja sankcija ali to nema smisla. Zašto nema smisla? Jer cena gasa kada rastu na svetskom tržištu rastu svima ne samo EU, tako da i konkurentima raste cena gasa i samim tim cena krajnjeg proizvoda u nekoj industiriji skače ali skače kod svih i kod EU i kod konkurenta tako da je priča o slabnjenu EU ekonomije i rastu konkurenata besmislena. Treba napomenuti da zemlje izvoznice gasa imaju daleko niže cene gasa nego zemlje uvoznice gasa, pa tako treba proceniti koje zemlje će imati sreću da imaju jeftiniji proizvod na kraju.

 

Politička stabilnost EU

 

Najslabija karika u samoj EU je demokratija, demokratija je izvor nestabilnosti i političkog previranja, dok autoritativni režime nemaju bojazan od toga. Potpaljivanjem protesta unutar same EU se može vršiti ogroman pritsak na EU političare da odustanu od određenih političkih poteza.

 

Šta može uticati na uštedu gasa?

 

Svi misle da je evropska solidarnost da koja će da natera ljude da troše manje gasa, ali zapravo će ih naterati evropska realnost da smanje potrošnju gasa jer je cena skočila do 10x u odnosu na zimu pre ove, jer je ove zime bio poprilično skup gas. Velika cena gasa će naterati ljude da troše manje.

Možemo videti da je u 5 godina potrošnja gasa pala za 20% kada je porasla cena gasa, i to za samo 35% je porasla cena. Sada je porast cene dratično veći i EU apeluje na građane da štede gas, tako da ušteda od 10% je više nego realna a može da ide i do 20%. Cilj EU je 15% što je optimalna procena koja može biti ispunjena, a i ako se ne ispuni cilj od 15% svako će imati još gasa u skladištima tako da se građani neće smrzavati.

 

Potrošnja gasa u EU će biti na nižem nivou ove i sledeće godine da ne bi došlo do nestašice gasa, a potpuna stabilizacije tržišta sa količinama će biti moguća tek posle naredne zime, pošto se za tada planiraju završeci radova na novim postrojenjima za prihvat gasa FSRU. Cene će biti povišene do 2025-26, zavisno kada se završe veliki projekti za izvoz gasa u zemljama izvoznicama gasa. Posle toga cena gasa bi trebala da se vrati u normalnost kakva je bila pre Ruske invazije na Ukrajinu. 

Pročitaj ceo tekst u PDF formatu