Kada sam razmišljao o današnjem tekstu dvoumio sam se Rumunija ili Sirija. Nedelja za nama je toliko živahna da je bio pravi izazov odabrati temu. Glasam za Rumuniju. Imamo prvu sudsku potvrdu o stranom mešanju i to ruskom. Sa ciljem da se izokrene izborna volja građana Rumunije primenjena je operacija uticaja. To su populaciono centrične operacije kojima se utiče na odluke civilnog stanovništva. Sada imamo potvrdu rumuskog ustanovg suda koja će ući u istoriju. Imamo presedan koji glasi da se ne može dezinformacijama, lažima i manipulisanjem prigrabiti izborni rezultat. Politika je prljav posao i veruje se da je sve dozvoljeno, ali ne može biti dozvoljeno da se koriste dezinformacje koordinirane iz inostranih centara. Prikrivene operacije uticaja su veoma opasne jer njih vode obaveštajne službe u interesu svojih država i vlada. Na tom zadatku angažuju korisne idiote ili izdajnike koji svojim delovanjem podrivaju nacionalnu bezbednost sopstvene zemlje i nacije. U slučaju rumunskog scenarija korišćena je i kineska aplikacija Tik-tok. Rumunski sud je potvrdio sumnje obaveštajnih službi, koje su sve redom od SAD do Evrope, upozoravale da se kineska aplikacija može koristiti u cilju nezakontog uticaja na javno mnenje. Ovim se dovodi u pitanje celokupna kritična infrastruktura u oblasti telekomunikacija koja potiče iz Kine. Razotkriveno je, da Kalin Georgesku, ima između 8 do 10 miliona lažnih pratilaca. Njihova uloga je bila da algoritamski pojačaju njegove objave i da one stignu do što većeg broja rumunskih glasača. I sam Tik-tok je favorizovao anti-rumunskog predsedničkog kandidata. Većina građana ostala je šokirana za koga je glasala. Predsednički kandidat Georgesku kao desničarski autsajder, delujući poput nekog influensera, zahvaljujući ruskim obaveštajnm službama stekao je prednost u prvom krugu predsedničkih izbora. Ta prednost je višestruko nezakonita i opasna. Nije tajna da Rusija i Kina pomažu pojedince i organizacije na prikrivene načine. Takve optužbe dolaze i na račun Alternative za Nemačku.
Dragi čitaoče da li se po nekad zapitaš da li su srpski nalozi na društvenim mrežama zaista pravi građani ili botovi? Da li se zapitamo kada nabasamo na lažnu vest, u vidu „snimka“ masovnog protesta Rumuna, zašto je ona plasirana? Kome je u interesu da među Srbima „širi“ lažne vesti kako su Rumuni besni na svoju vladu koja ih štiti od neprijateljske strane. U svakom slučaju Rumuni su postavili sudski i obaveštajni standard kako se treba obračunati sa pojedincima i partijama koje za račun autoritarne lige šire dezinformacije i manipulacije. To naročito važi za aktere koji pretenduju da zaposednu vlast ili su na vlasti. Nakon rumunskog scenarija više nema opravdanja za toleranciju populističkih dezinformacija koje su posledica ruskog uticaja. Da li litije u Crnoj Gori zvuče poznato? Razne vladine i ne vladine gurpacije po Srbiji koje neumorno promovišu rusku viziju globalnog poretka su slučajan skup entuzijasta ili dobro organizovanih aktera? Kalin Georgesku je primer šta se može postići za nekoliko meseci, a u Srbiji ruski eksponenti divljače već 34 godine. Narod kome se servira Rusija kao spas, Amerika kao zlo, nije u stanju da razume globalne, regionalne i nacionalne procese. Možda je najopasnije to što narod izložen ruskom uticaju ne može da razume svoje sopstvene nacionalne interese. Zato se protiv ruske propagande mora raditi zakonitim sredstvima. Ne može pronošenje propagande da bude sloboda govora i medijski pluralizam! Primetno je da se propagandisti hvale kako se u Srbiji može čuti drugačije mišljenje, u tom grmu i leži žec! Propaganda nije drugačije mišljenje nego napad na demokratsko društvo.
Rusija je bezubi medved. Ruski saveznik Asad gubi grad za gradom. Pre sedam dana Alepo je pao za tri dana. Pobunjenici su pregazili Hamu, ušli u Homs. U predgrađu Damaska se puca. Damask pada. Kurdistan nastaje. Ovo nije analiza o Siriji već o Rusiji. Putin od 2015.godine uništava narode Sirije. Uključenje Rusije dovelo je do istorijske migrantske krize. Ovom krizom dirketno se podriva bezbednost Evrope. Da li je Putin uspeo da zaštiti Siriju i njenog diktatora Asada, naravno da ne. Epilog je da pobunjenici u naletu, skoro bez ozbiljne borbe, zauzimaju sedišta provincija. Asad je igrao na rusku kartu i izgubio. Velika lekcija za sve one koji nam kandiduju Rusiju za saveznika. Ukoliko bi neko neodgovoran rusima isporučio Srbiju kao Asad Siriju od ove zemlje bi ostala pustoš. Uzdati se u Rusiju znači kupiti kartu za pakao. Šta još treba da se dogodi kako bi se trgli? Možda za početak da se zabrani ruski uticaj po rumunskom scenariju.
Autor: Darko Obradović