U Beogradu je održan međunarodni sajam naoružanja i vojne opreme Partner 2023. Ukupno je bilo 154 izlagača iz 17 država sveta. Po zemljama tri švdeska, četiri francuska (od kojih je jedan i Airbus SAS), dva iz Turske, tri iz Mađarske, jedan iz Švajcarske, čak 10 iz NR Kine, jedan iz Italije, jedan iz Slovenije, Ujedinjenog Kraljevstva, Severne Makedonijhe, Irana, Azerbejdžana, Austrije, Finske, Kazakstana i Rusije, tri iz SR Nemačke.
Rusija je poslala jednog izlagača Rosoboroneexport, sankcionisanog zbog agresije na Ukrajinu, koji se na svom sajtu pohvalio da izvozi 85% proizvoda ruske namenske industrije, kao i da je jedina državna posrednička agencija za odbrambenu industriju i robu dvostruke namene. Štand ovog izlagača bio je veoma skromne veličine i odražavao je poziciju države iz koje dolazi. Danas je poprilično sigurno da Srbija više ne može računati na nabavku borbenih sredstava, kao i održavanje istih od strane Ruske Federacije.
Od kineskih izlagača kao što je CPMIEC ( China National Precision Machinery Import/Export Corporation) izložila je u kataloško-maketarskoj formi PVO sistem FK-3, koji je Srbija nabavila 2022.godine. Ovaj sistem veže mnogo kontraverzi, a najopasnija je nepovoljan uticaj na međunarodni položaj Srbije. Drugi rizik od nabavke kineske vojne opreme leži u sankcijama pod kojima se mogu naći kineski proizvođači vojne opreme. Upoređivanjem liste izlagača na Partner 2023. i Master liste sankcija pronalazimo da su kineski izlagači od 2000.godine završavali na listama sankcionisanih entiteta. Srbija bi trebala da svoje međunarodne napore usmeri ka dobavljačima čija oprema nije pod rizikom eksternih uticaja kako bi imala pouzdan lanac snabdevanja za svoju odbranu. Tehnička analiza specifikacije kineske namenske industrije, na osnovu dostupnih analiza, u manjoj ili većoj meri budi sumnju. Kod upotrebe kineskih dronova zabeleženo je odstupanje od deklarisanog i faktičkog radijusa dejstva i postojanosti bezbednog signala. Štand Ministarstva odbrane Irana jednako je grandiozan kao i u slučaju kineskih izlagača, međutim i u ovom slučaju rizik od pouzdanog snabdevanja i sankcija predstavlja međunarodni i odbrambeni ograničavajući faktor.
Sama struktura izlagača na međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme predstavlja indikator geopolitičke percepcije, tržišne percepcije i procene samih kompanija. Ono što posebno raduje jeste izlaganje proizvoda srpske namenske industrije koji se na testiranjima u realnim uslovima pokazuju pouzdano i kvalitetno.
Zainteresovanost za srpsku namensku industriju svake godine raste, što pokazuje broj stranih delegacija, čak 30 po medijskim navodima. Razvojno istraživačka komponenta srpske namenske industrije u partnerstvu sa stranim kompanijama doživeće svoj novi zamajac. Posetioci iz zemlje i inostranstva imali su prilike da pregledaju digitalizovane samohodne višecevne lansere Oganj i Tamnava, besposadne platforme poput malog Miloša opremljenog ručnim bacačem granata i minobacačem.
Definitivna zvezda Partner 2023. je najsavremenije artiljerijsko oruđe samohodna automatska haubica Nora – B52 Perun sa trideset granata u automatskom punjaču. Zanimljivo je da uvidom u specifikaciju Nore- B52 Perun uviđamo da je platforma Kamaz(ruska) zamenjna MAN-om (Nemačka). U tesnoj konkurenicji, možemo reći da Srbija adekvatno razvija sisteme koji se mogu porediti sa izraelskim ATHOS-om i francuskim Cezarom.
Autor: Darko Obradović