Autorski tekst za dnevni list Politika rubrika "Pogledi"
Mi pripadnici mlađe generacije Srba prisustvujemo tektonskim promenama u svetskoj geopolitici. Dok istovremeno , figurativno rečeno, od rođenja slušamo priče o propasti političkog Zapada.
Suočeni smo sa ozbiljnm promenama u svetskom odnosu snaga. Koordinacija političkog Istoka nalazi se u stanju loše simulacije i daleko je od elementarnog nivoa ozbiljnosti, odgovornosti, solidarnosti. Kako danas izgledaju te promene?
Neko bi rekao da su one započele nakon uspešne odbrane Kijeva. Dok bi neko drugi rekao da su one započele izbijanjem pandemije Kovid-19. Skloniji sam da poverujem da su promene nastupile upravo izbijanjem pandemije 2019. godine. Usled ne adekvatne reakcije vlasti NR Kine jedna lokalna zaraza postala je globalna pandemija. A usled ekonomičnosti i profita NR Kina je postala globalna fabrika od koje je zavisilo kritično snabdevanje „celog“ Sveta. Evropa se suočila sa činjenicom da njeni izumi, proizvodi i narudžbine više ne mogu da stignu promptno i kada su potrebni. Zavisnost od proizvodnje u NR Kini se pokazala kao ozbiljna slabost. Istovremeno Komunistička partija je obilato koristila tu svoju poziciju i umesto odgovornosti Svetu je ponudila „spasenje“. Nastupila je trka za vakcinama, i pomoći najugroženijim zemljama. I u ovoj trci Amerika je pobedila. Najveći globalni donator vakcina na današnji dan su upravo Sjedinjene Američke Države.
Pogubne lekcije o zavisnosti kritičnog snabdevanja odavno nisu naučene. Gomila studija i političkih i bezbednosnih analiza ukazuje na opasnu okolnost zavisnosti od autoritarnih režima, EU i druge države su to uspešno ignorisali. Jeftini ruski energenti nisu imali alternativu. Energetska zavisnost EU kao i drugih država Evrope od dobrog posla pretvorila se u dobru ucenu Vladimira Putina. Dolazimo do 24. Februara početak agresije na Ukrajinu koju EU dočekuje sa zavisnošću od 45% u odnosu na ruske energente. Za poverovati je da su oni u Kremlju bili sigurni da će energetska „poluga“ i njihova brza akcija rezultovati blagom reakcijom Zapada. Dogodilo se upravo suprotno. Evropa se probudila, a vrednosti su došle u prvi plan. Za razliku od raznih partnerstava bez suštine poput Šangajske organizacije za saradnju, Evroazijske ekonomske unije, ODKB-a, Pojasa i Puta Evropska Unija predstavlja koncept zasnovan na uzajamnim vrednostima, solidarnosti i održivosti. Jedna alarmantna situacija, kakva je nabavka energenata, uspešno je rešena uz poskupljenja. Bitno je istaći da ta poskupljenja ni približno nisu ugrozila redovno funkcionisanje članica EU. I da kao u svakoj prilici demokratije su daleko adaptibilnije na unutrašnje i spoljne izazove i krize. Jedan od razloga je upravo odgovornost. Diktatorski i autokratski režimi na pojavu i najmanje krize ili se okreću unutrašnjem i spoljnjem nasilju, ili ulaze u spiralu grešaka. Upravo činjenje sistematskih grešaka i jeste odlika takvih režima. U odsustvu kontrolnih mehanizama (parlament, izbori, sloboda govora...) tavki režimi kontinuirano prave greške, i uvek najviše na štetu sopstvenog naroda.
Danas 2022. dok se odigrava svetsko prvenstvo u fudbalu, stadioni u Kataru su puni gledalaca. Istovremeno po gradovima NR Kine imamo brutalne okršaje policije i građana. Kao povod za izbijanje nasilnih sukoba navodi se krah „nulte kovid“ politike, koja je dovela do pada proizvodnje i miliona ljudi zatvorenih u karantin. U ovom trenutku usled cenzure teško je predvideti razvoj događaja. Ono što je sigurno uviđamo da NR Kina problem pandemije nije rešila, i ako je marta 2020. uz vojnu paradu proslavila „pobedu nad koronom“. Danas je pred izazovom da neke od fabrika ne rade, kriza tržišta nekretnina i radne snage dovodi u pitanje pouzdanost NR Kine kao „globalne fabrike“.
Čini se kao da je u prethodne dve godine vetar promena „dunuo“ po Zbignjevljevoj šahovskoj tabli. ODKB se raspada u temeljima. Jermenija, usled nedostatka bezbednosnih garancija, obnarodovala je prekid ODKB ugovora za februar 2023. Kazahstan najavio izlazak 2023. Rusija pod sankcijama i u rasulu na bojnom polju. NR Kina u unutrašnjim problemima i nerešenom pandemijom. Iran suočen sa najmasovnijim protestima u zadnjih 10 godina.
Preraspodela je počela, bitno drugačija nego što su se profesionalni zapadnomrsci uzalud decenijama nadali.
Autor: Darko Obradović