Gasna kriza u EU je bila izuzetno popularna temu u 2022. godini. Mnoge televizije u Srbije su stvarale medijsku sliku da će se EU smrzavati bez ruskog gasa. Došla je i ta famozna zima 2022/23 pa se niko u EU nije smrzao.
Pa da vidimo kakva bi situacija mogla da bude tokom naredne zime 2023/24. Da li će doći do nestašica gasa u EU tokom predstojeće zime?
Na dva načina ćemo doći do zaključka da li je relano da bude nestašica gasa u EU, pa ćemo uporediti rezultate da bi smo doneli krajnji zaključak. Prvi način će biti relativni način gde ćemo posmatrati kako će se situacija u 2023-oj odvijati u odnosu na 2022. Drugi način će biti apsolutni način gde ćemo analizirati koliko gasa može biti fizički uvezeno u 2023-oj i da li te količine mogu biti dovoljne.
Relativno se odnosi u odnosu na prošlu godinu, tj. šta će se promeniti u 2023 u odnosu na 2022. kao i da li će to pozitivno ili negativno uticati.
Treba prvo da vidimo kako je stizao gas iz Rusije u EU tokom 2022.
Nedelja |
Količina u bcm |
0-10 |
18,3 |
10-20 |
24 |
20-30 |
11,3 |
30-40 |
6,8 |
40-52 |
6,7 |
Ukupno |
67,1 |
Vidimo da je samo 67,1 bcm gasa stiglo iz Rusije tokom 2022, što je veoma velik pad jer bi oko 160 bcm gasa bilo uvezeno da nije došlo do sankcija. Ovde moramo zapaziti da je isporuka gasa bila daleko veća do 20 nedelje nego posle 20-te nedelje. 20 nedelja je negde na polovini maja tako da je pad isporuka iz Rusije krenuo još sredinom maja 2022. Bitno je zapaziti da i ako je invazija krenula 24. februara moralo je da prođe određeno vreme dok EU odluči da uvede sankcije kao i što je bilo potrebno određeno vreme da EU nabavi gas jer gas koje su kupovali da bi zamenili ruski gas je počeo da stiže mesec i više dana kasnije, koliko je trebalo tankerima da stignu do EU. Tako da sposobnost EU da nabavi zamenski gas, za ruski, počinje da ima efekat tek sredinom maja, kada polako počinje da pristiže gas sa drugih odredišta i shodno tome da se beleži u statistiku.
Ako počinjemo da posmatramo kako se menjaju zalihe gasa od sredine maja pa do kraja godine, možemo da vidimo kolika je sposobnost EU da nabavi gas van Rusije. Kao i kojim tempom može da nabavlja gas.
Stanje u skladištima
slika: gasdashboard.entsog.eu
Na dan 15 maj 2022 godine EU je imala 40% popunjenosti skladišta, pre toga je imala 26%(1 april) i 54%(1 januar). Razlog zbog čega je EU imala malo gasa u skladištima tokom tog period je manipulacija od strane Rusa koji su planski ispraznili skladišta a potom ih nisu napunili pred zimu, kako je normalno uraditi, već su njihova skladišta u EU bila prazna pred početak grejne sezone zima 2021/22. Ovo ukazuje da su se Rusi spremali za invaziju na Ukrajinu kao i da su planirali da ucenjuje EU sa gasom.
Ali da se vratimo na stanje u skladištima. Možemo videti da je u 2022, u periodu kada se završila zimska sezona 2021/22, popunjanost skladišta bila na minimum(ovo označava da je Ruski plan delimično uspeo). Pošto je stanje u skladištima bilo jako loše, EU je imala težak zadatak da popuni skladišta do vrha, pred predstojeću zimu. Početna tačka im je bila jako loša ali opet su uspeli da popune do vrha skladišta, čak su i neki tankeri morali da budu preusmereni pošto EU skladišta nisu mogla da prihvate više gasa. Ovo je trijumf EU u 2022 ali treba i analizirati odakle im je stigao taj gas jer sve isporuke koje su u 2022-oj stigle iz Rusije mogu biti prekinute u 2023-oj.
Pa da vidimo koliko je stiglo gasa iz Rusije posle 15 maja. Stiglo je ukupno 24,8 bcm od 15 maja do kraja godine. Pre 15 maja je stiglo 42,3 bcm ali ova količina, iz Rusije, je stigla jer još nije počela da pristiže zamena, tako da ćemo posmatrati samo period posle 15 maja i kako se EU snalazila posle tog datuma.
Dakle, posle 15 maja je EU uvezla samo 25 bcm i samo ovu količinu možemo da posmatramo kao hendikep koji EU ima u 2023 u odnosu na 2022(ako Rusi odluče da u potpunosti obustave dotok gasa u EU, jer još postoje zemlje koje uvoze gas u EU, poput Mađarske).
Da bi smo upoređivali način punjenja EU skladišta tokom letnjeg perioda potrebno je da prvo utvrdimo da li će skladišta 15 maja 2023 biti na istom nivou popunjenosti kao i 15 maja 2022.
Skladišta su 1 januara 2023 bila popunjana 84% a u istom periodu prošle godine su bila na 54%. Ovo pokazuje da EU skladišta imaju 30% veću popunjenost skladišta u 2023 nego u 2022, i da možemo biti sigurni da će EU skladišta biti više popunjena 15 maja 2023 nego godinu dana ranije. Moramo napomenuti da je 1%=1,1bcm ili da je 30% oko 33 bcm. EU ove godine ima 33 bcm više gasa u skladištima nego lani a iz Rusije je uvezla oko 25 bcm od 15 maja do kraja godine. Ovo znači da EU ne mora da se brine da li će imati dovoljno gasa u slučaju da Rusija potpuno obustavi isporuke gasa prema EU. 15 maja 2023. EU će imati više od 40% koliko su imali lani, ako se trend nastavi imaće oko 33 bcm više u skladištima a ako bude malo hladnije ostaće im oko 25 bcm gasa u skladištima više nego lane, na dan 15 maj 2023.
Posle 15 maja 2023., EU će morati da ponovi ono što je učinila prošle godine i opet će imati prepunjena skaldište pre zime. Pošto će 2023. početi punjenje skladišta koja će imati više uskladištenog gasa za oko 25 bcm, dok je uvoz iz Rusije u tom periodu bio oko 25 bcm, čak i u slučaju potpunog prekida dotoka gasa EU će prepuniti skladišta do zime, ako dotok gasa iz drugih izvora bude na istom nivou kao i lani.
Apsolutan način označava da saberemo sve izvore gasa koje EU ima i da vidimo da li će to biti dovoljno da pokriju potrošnju.
Ovde ćemo se poslužiti procenom od prošle godine i pretpostavimo da će nabavka gasa biti potpuna ista i u ovoj godini onda preko gasovoda i LNG terminala može da stigne 150+150= 300 milijardi kubnih metara gasa u EU. Dok je sama proizvodnja gasa u EU oko 50 bcm. Potrošnja gasa u EU tokom 2022 je procenjana na 360 bcm. Ovde je isključen uvoz iz Rusije.
Ako pretpostavimo da će sve biti kao i u prošloj godini, imaćemo potrošnju gasa od 360 bcm a proizvodnja i nabavka gasa bi bila 150+150+50=350 bcm(ovo je za 0 uvozom iz Rusije). Razlika koja bi mogla da nastane bi bila zanemarljiva jer EU lako može da preživi tako mali gubitak a i nemci su samo u januaru otvorili tri LNG terminala za prihvat gasa tako da treba da očekujemo da će uvesti malo više gasa nego prošle godine.
EU ima više nego dovoljan kapacitet uvoza gasa, tako da u realnom/fizičkom smislu ne moraju da se brinu da li će imati gasa, samo treba da brinu gde će nabaviti gas.
Kada posmatramo uvoz iz Rusije videćemo da su severni tok i Jamal u potpunosti prekinuti a oni su dopremali gas u zapadnu evropu, dok su sada jedino aktivni tranzit preko Ukrajini i Turski tok. Rusija jedino doprema gas u centralnu i Jugoistočnu Evropu, dok zapadu ne dostavlja ništa. Razlog zbog kojeg nije prekinut dotok nekim članicama EU poput Mađarske je taj što su one u solidnim odnosima sa Rusijom i Rusija ih ne smatra neprijateljskim. Opet taj gas koji se dostavlja se plaća tako da Rusija ima interes da joj dolaze pare, pogotovo kada su pritisnuti sankcijama i troškovima rata. Tako da Rusija ima dva razloga da neprekida dotok gasa tim zemljama, prvi je da ne kvari odnose sa tim zemljama, drugi je da nešto zaradi.
Ne treba očekivati da će u 2023. doći do prekida isporuka gasa tim zemljama od strane Rusije. Jer nikome ne odgovara takva situacija, tako da i procena koju smo uradili, bez ruskog gasa, je pokazala da EU može bez Ruskog gasa ali zbog političkih razloga je realno očekivati da Rusija ne prekida isporuku tog gasa nekim članicama EU. Naravno u ratnom stanju je sve drugačije i neke očigledne stvari mogu lako da ispadnu drugačije kao što može da dođe i do sabotaže.
Pored gore navedenih načina da EU dodje do više gasa postoji još dosta načina na koje EU može da nabavi više gasa ili da smanji potrošnju gasa sa druge strane. Navešćemo samo neke primere poput polja u Grnoningenu, još veće nabavke LNG-a na svetskom tržištu pošto su sada povećali kapacite prihvatinih terminala preko kojih mogu da uvezu još više nego 2022. Smanjenje potrošnje tako što će smanjiti potrošnju u gasnim elektrana, a proizvodnju električne energije će povećati iz OIE, nuklearki ili termoelektrana. Smanjenja potrošnje može da dobije boljom izolovanošću objekata kao i prelaskom na grejanje drugim energentima. Postoji još jako puno načina da EU poboljša svoj gasni bilans tako da ovo ostavlja političarima još puno načina da reše problem ako neki od gore navedenih izvora zakaže u isporuci gasa.
Verovatnoća da EU ima nedostatak gasa tokom zime 2023/24 je jako malo, skoro nikakva i uslovljena je jedino višom silom poput ekstremno hladnih zima ili sabotaže. Pored snabdevanja koje ima i koje može da joj obezbedi dovoljno gasa za predstojeću zima ima i još jako puno načina na koje može da popravi svoj gasni bilans. Tako da političari mogu da biraju umerena rešenja umesto ekstremnih rešenja za rešavanja problema gasa. To političarima olakšava posao jer ne moraju nikakve nepopularne mere da preduzimaju da bi obezbedili dovoljno gasa za zimu.
EU ima svoju sudbinu u svojim rukama i ne zavise od Rusije ni najmanje. Sama EU može da bira odakle i kako će popraviti svoj gasni bilans i obezbediti dovoljno gasa za zimu i u slučaju da je dotok gasa iz Rusije 0. EU sama kroji svoju sudbinu i nemaju razloga za brigu da neće biti dovoljno gasa, osim ako oni sami nešto ne zajebu ili dođe do sabotaže.
Sve ukazuje da je gasna griza u EU prevaziđena i da jedino može ostati povišena cena gasa u EU tokom ove i možda sledeće godine a koja je izazvana zbog nabavke skupljeg gasa na svetskom tržištu.
Jedino Srbija ostaje zavisna od Ruskog gasa i političkog pritiska zbog istog ali i ta zavisnost se bliži kraju.
Autor: Jovan Babić