Razotkrivena dezinformacija: Ukrajina ne švercuje oružje

Bezbednost

Centar za stratešku analizu u cilju podizanja medijske pismenosti prenosi pregled najznačajnijih dezinformacija koje se tiču ruske agresije na Ukrajinu. Materijali koji se objavljuju plod  su rada  “Centar za reformu medija”  preko  platforme Stop Fake  iz Ukrajine .

Ruski mediji kreirali su manipulativne vesti o ukrajinskoj „preprodaji“ zapadnog naoružanja na osnovu  izjava Evropske komisije o zajedničkom stvaranju Centra za podršku unutrašnje bezbednosti i upravljanja granicom Republike sa vlastima Moldavije. Evropska komisija je 11. jula objavila saopštenje za javnost u kojem najavljuje nameru zemalja EU zajedno sa Moldavijom da ojačaju bezbednost granica u vezi sa neopravdanom agresivnom invazijom Rusije na Ukrajinu.

 

Ova dezinformacija je sada veoma aktivna u srpskom informacionom prostoru, pa je sada razotkrivamo.

U dokumentu se ne pominje da Ukrajina „preprodaje“ zapadno oružje ili se bavi trgovinom drogom – ovo je lažni narativ ruskih masovnih medija. U tekstu se navode reči evropskog komesara za unutrašnje poslove Ilve Johansona, koji je naveo da je agresivni rat Rusije doveo do povećanja pretnji po unutrašnju bezbednost kako u EU, tako i u Moldaviji. U pozadini ruskog rata, velike kriminalne grupe mogu postati aktivnije, rekao je Johanson. Moldavija treba da odigra ključnu ulogu u otklanjanju posledica ruske invazije na Ukrajinu u oblasti borbe protiv kriminala – posebno se ističe da za bezbednosnu krizu u Evropi nije kriva Ukrajina, već samo Rusija i njena agresivna politika.

„ Ruska vojna agresija na Ukrajinu predstavlja izazov za sve nas i značajno utiče na našu unutrašnju bezbednost. Pokretanjem Centra za podršku EU za unutrašnju bezbednost i upravljanje granicom u Moldaviji, podižemo saradnju sa našim moldavskim partnerima na novi nivo u kako bi se eliminisale povezane bezbednosne pretnje. Centar će ojačati naše zajedničke operativne akcije sa Moldavijom za rešavanje problema u vezi sa organizovanim kriminalom, uključujući ilegalnu trgovinu vatrenim oružjem ili trgovinu ljudima“, naglasio je Johanson.

Uprkos izjavama ruskih medija o „ukrajinskim zločincima“, Evropska unija je više puta isticala uspeh napora Ukrajine da obezbedi bezbednost na ukrajinsko-evropskoj granici. Misija Evropske unije za graničnu pomoć u Moldaviji i Ukrajini (EUBAM) je 30. juna još jednom pohvalila stabilnost graničnih i carinskih službi Ukrajine i Republike Moldavije. EUBAM je naglasio da su nadzorne agencije Ukrajine i Moldavije „pokazale odličan rad u pružanju podrške građanima koji beže od rata, istovremeno obezbeđujući bezbednost granica“.

Takođe, laž o „preprodaji“ zapadnog naoružanja od strane Ukrajine više puta su demantovale zemlje donatori. Ukrajinski partneri su izvestili da su upoznati sa lokacijom oružja koje je obezbeđeno ukrajinskim braniocima u okviru vojne pomoći EU i SAD. Predstavnici Pentagona su 8. jula još jednom naglasili da je ukrajinska strana u stalnom kontaktu sa američkim kolegama, čime se obezbeđuje transparentnost u kontroli naoružanja.

„Od trenutka kada pošaljemo sredstva u Ukrajinu, isporučimo ih Ukrajini, ona krenu na ratište, naši vojni komandanti, stručnjaci i specijalisti komuniciraju sa Ukrajincima da bi razumeli kako oni raspoređuju ta sredstva, koja je njihova brzina upotrebe... Veoma smo pažljivi i pratimo to“, ističe se u saopštenju predstavnika Ministarstva odbrane SAD.

Ruski mediji su u više navrata plasirali lažne da Ukrajina preprodaje zapadnu municiju trećim zemljama. StopFake je opovrgao ovu priču u materijalima „Fake: Dok ukrajinska vojska umire od nedostatka oružja i municije, zvaničnici Ministarstva odbrane ih prodaju u inostranstvu“ i „Laž: ukrajinski zvaničnici „preprodali“ koplja militantima Hamasa i Hezbolaha“.

Razotkrivena dezinformacija: Ukrajina ne švercuje oružje

Krijumčarenje oružja je narativ koji se intenzivirao u pozadini povećane vojne podrške Zapada Ukrajini. Aktivna promocija pomenute teme zabeležena je na stranicama zapadnih publikacija i na društvenim mrežama. Jedan takav primer je laž da se EU plaši „ukrajinskog šverca“ oružja i droge: „Takođe, evropski zvaničnici predviđaju porast trgovine drogom i oružjem iz Ukrajine u pozadini nastavka vojnog sukoba, koji su sami se dopunjuju snabdevanjem oružjem“, kaže se. materijali Zemlje donatori su više puta demantovali lažne podatke o „preprodaji“ zapadnog naoružanja od strane Ukrajine. Ukrajinski partneri su izvestili da su upoznati sa lokacijom oružja koje je obezbeđeno ukrajinskim braniocima u okviru vojne pomoći EU i SAD. Predstavnici Pentagona su 8. jula još jednom naglasili da je ukrajinska strana u stalnom kontaktu sa američkim kolegama, čime se obezbeđuje transparentnost u kontroli naoružanja.

 

 

Autor: Darko Obradović

10.08.2022.